Egyenlő Eselyért Egyesület
4300 Nyírbátor, Báthori u.24.
Adószám: 18799640-1-15
Számlaszám: 10404467-50526582-75811001


Tájékoztató

A fogyatékosok elfogadása, társadalmi érzékenyítés





Kedvezményezett neve: Egyenlő Esélyért Egyesület

Projekt azonosító száma: TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00970

Pályázat benyújtása: 2019.10.04.

Támogatói döntés: 2020.07.02.

Elnyert támogatás: 4 047 492 Ft

Támogatás mértéke: 100 %

Projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja: 2020.08.15.

Projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2021.08.15.

Megvalósítási helyszín: Nyírbátor, Báthori u. 24., Édesanyák útja 3., Fáy András u. 7., Ifjúság u. 2., Szabadság tér 8-9., Zrínyi u. 48.

A projekt célja, hogy a fogyatékos fiataloknak olyan programokat szervezzünk, amelyek segítségével oldódhat bezártságuk, többet lehetnek a tágabb társadalmi térben.



Tervezett programok bemutatása:

I. Szülősegítő szolgáltatások

1. tevékenység: Szülő-Klub

A programot átlag havi rendszerességgel (minden hónap első szerda) szervezzük meg, az Egyesület helyiségeiben. Egy év alatt 12 foglalkozást tervezünk.

8 foglalkozás (2 óra/foglalkozás) kifejezetten a szülőknek, családoknak szóló hasznos ismeretek, információk, érdekérvényesítési technikák átadása és konkrét eseti tanácsadás, melynek időtartama alatt a fiatalok felügyeletéről és hasznos elfoglaltságáról gondoskodunk. 1 közös foglalkozást (2 óra) tervezünk a fiatalok, családok részvételével,

1 rekreációs napot (kb. 8 óra) szervezünk a szülőknek,

2 olyan nyitott (Esélyegyenlőség napjához és a Karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó) összejövetelt (3 óra/összejövetel), ahová a fiatalok/családok távolabbi rokonait és a városlakókat is várjuk.

2. tevékenység: Szülő-Klub Kölcsönző

A Szülő-Klub rendelkezik egy eszközkészlettel (könyvek, fejlesztő játékok, társasjátékok, kisbicikli, stb.), amit a klubtagok kikölcsönözhetnek bizonyos időszakokra.

II. Nyilvánosság, érzékenyítés (1.rész)

1. tevékenység: „Eljutunk az ifjúsághoz” Programjainkról folyamatosan tájékoztatást adunk. Felvesszük a kapcsolatot a városban működő iskoláikkal, ahol kérjük, hogy osztályonként 2 osztályfőnöki óra keretében beszélgessünk a fogyatékos emberek életéről, bemutatunk felvételeket a programjainkról és lehetőséget adunk személyes találkozásokra is.
















II. Nyilvánosság, érzékenyítés              (2. rész)

 A programot 16 osztálynak tervezzük, 2x1 órás „osztályfőnöki óra” keretében (minden hónapban 1 osztály), 2x8 hónapra (szeptember – május), tervezzük 2. tevékenység: „Bújj a bőrömbe” A programok keretében – az önkéntesek, valamint mentorként közreműködő szülők és szakemberek segítségével szervezünk olyan programokat, ahol az adott világnaphoz kapcsolódó vetélkedők, játékos feladatok keretében élik bele magukat a fiatalok „más” (balkezes, vak, autista, mozgássérült, stb.) társaik „bőrébe”. Ilyen feladatok pl. Tapintható dominó: bekötött szemmel ki kell rakni a dominót. Fejlesztő játékok bekötött szemmel, Kerekes-székes akadályverseny, Balkezes olló használata, A „vakszobában” az ünnepi asztal megterítése, és ajándékcsomagolás, „Daloló kezek” – jeltolmácsolás, stb. A fogyatékkal élő emberek a társadalom egyenértékű tagjai, ezért meg kell adnunk az esélyt, hogy megmutathassák magukat, értékeiket. Központi területünk a szabadidős tevékenység hasznos és célszerű eltöltése, továbbá célunk még a fogyatékos fiatalok elfogadása a szélesebb társadalommal, a városlakókkal, ezáltal bevonásra kerülhet minden nyírbátori.